Jméno koně.

Všichni jistě znáte jména koní z westernů ať již filmových nebo "rodokapsových"

Jméno koně říká mnohé.Ovšem česká schopnost,jména zdrobňovat a pozměňovat ,je velká. A tak je ze Selkára "Seldy" ,z Jackyla,"Jacky" apod.Někdy tak ovšem vznikají situace, no posuďte sami.

Je to plnokrevník. Po Dara Monarch z Ety a jméno-Entony.Byl to dostihový kůň,pak ale úraz na dráze a teď je z něho turista.Ovšem to jméno!Jeden by si překousl jazyk.A už původní majitel mu začal říkat Tonda.Ujalo se a já v tom pokračuji.Poslední dobou ovšem začínám pochybovat o správnosti mého počínání.

Tonda si otlačil kohoutek,asi větvička,která se dostala pod sedlo.Verdikt zvěrolékaře byl jasný.Měsíc bez sedla a jestli chceš jezdit, tak můžeš ale sedlo nech doma.Ven mě to táhlo a tak jsme jezdili bez sedla.Zpočátku krátké trasy,postupně delší.Kdo to zná ,ví že to může být pro nezvyklou "secinu" náročné.A tak jednou po projížďce jsem si šel na poštu vyzvednout dopis.Zařadím se do "fronty",přede mnou kamarád.Začali jsme řeč obvyklým,"tak jak se máš?"Já na to "dobrý,jen jsem byl s Tondou v lese a mám vodřenej zadek,že sotva chodím".Paní stojící vedle mě se na mě podívala pohledem,který říkal vše.Teprve v tu chvíli mi došlo ,že né každý ví ,že Tonda je kůň.

Po nějaké době jsem si šel vyzvednout do lékárny léky,které mají pomoci redukovat váhu.Předal jsem recept a všiml si ,že u vedlejšího pultu obsluhuje moje kamarádka.Hned se ptala,"co to bereš,vždyť nejsi tak tlustej".Já pak ve snaze o vysvětlení povídám,"to je kvůli Tondovi.Neustále protestuje,že jsem moc těžkej.No a to víš nechci ho přetěžovat.Má toho chudák dost,když na něj vlezu."

Reakce byla podobná.Za nějakou chvíli mi kamarádka volá,že se jí kolegyně ptala ,jak to se mnou je.Směje prý se ještě teď.A já se smějí také.Jméno koně říká mnohé.Někdy i o pánovi.A tak vzhůru do sedel.A dejme tomu slovu,které tak pan Werich prosazoval,prostor.Sranda totiž být musí.


Westernworld 2006

Začni psát, nebo zvol šablonu....

 

Autor:[František Henkl] Poslední změna:2011-12-05 19:59:24
fhenkl@seznam.cz © 2006
Design&Code by - Bohuslav Peterka
.:Přihlásit:.