Siera Rožmitál

Slunce začíná slábnout a do hor Siera Rožmitál přichází zvolna podzim, který obarví lesy a kopce nešetříc při tom barvami, aby vzdal hold roku, který se zvolna chýlí ke svému závěru. Příroda kolem velebně mlčí,j en slunce předvádí svá kouzla se světlem a doplňuje tak umělecké výkony podzimu, snad jen proto, aby ukázalo jak malí jsme a o to více bychom měli být pokorní.Zvláště pak před velebností bohyně přírody. Ta je věčná a ani ubohé lopocení človíčka ve snaze ji co nejvíce ublížit ,se jí nijak zvláště nedotýká. Již se připravuje na nové jaro, jak dokazují pupeny stromů, čekajíc, až se zima přežene.

Nad vesnicí Voltuš vyčnívá nad okolní lesy skalní vyhlídka, nijak veliká, ale právě z ní se otevře snad ten nejkrásnější pohled na rožmitálské údolí. Stojíme tu s Tondou snad pokaždé, když jedeme kolem a nikdy se nemůžeme nabažit tohoto pohledu. I Toník se tváří tak, jako by mu celé toto údolí patřilo, nebo by je alespoň s chutí přeběhl v divokém cvalu.

Když je jasno, je odtud vidět až do Milína a skoro i Příbram. A nyní na podzim je vše krásně vymalováno pestrými barvami podzimu. Jen to Tondovo ucho kazí celkový dojem, nebo že by ne?

V opuštěném lomu si postavili čundráci malou, ale půvabnou chatu. Je Spousta lidí, které to stále ještě táhne ven do lesů, luk a strání, odpočinout si od civilizace, která ve snaze dosáhnout nedosažitelného zahltí sama sebe. Snaží se spoutat člověka pouty technických vymožeností, ale ten jí stejně uteče, třeba do takové malé chatky, kde není ani elektřina, voda, či televize. PROČ?

Po celém hřebenu jihozápadních BRD se táhla kamenná zeď ohraničující panství březnické šlechty. Co práce to asi dalo to postavit. Později ji lidé rozebrali na stavební kámen. Teď jsou tu jen zbytky, ale stejně ještě působí majestátným a tajuplným dojmem. Co vše museli dokázat ti, co tu byli před námi? Co zbude po nás?

A nakonec ještě důkaz, že je možné překročit svůj vlastní stín. To je jedna z málo fotek, kde nevypadám zle.

Je tu hezky. Tak se přijďte někdy podívat!

Ahoj Fredy

 
Autor:[František Henkl] Poslední změna:2009-05-04 12:22:43
fhenkl@seznam.cz © 2006
Design&Code by - Bohuslav Peterka
.:Přihlásit:.